Fogyasztás - személyautó 3. Fogyasztás
Fogyasztás - személyautó 3. Fogyasztás
Az autók fenntartási költségei között igen jelentős az üzemanyagra fordított összeg. Egy autótulajdonos az új autója megvételének időpontja óta folyamatosan rögzítette a tankolások adatait. A tulajdonos tankolásokról szóló feljegyzései találhatók a forrásállományban.
A feladata a forrásállományban lévő adatok alapján az autóval kapcsolatos költségek, adatok kiszámítása és statisztikák készítése. Táblázatkezelő program segítségével oldja meg a következő feladatokat!
Az A oszlop tartalmazza a tankolás időpontját. A B oszlopban az előző tankolás óta megtett távolság (kilométerben) szerepel. A C oszlopban a tankolt üzemanyag mennyisége (liter) található. A D oszlopban a tankoláskor fizetett összeg van. Az E oszlopban a benzinkút azonosítója látható. (Ha a benzinkutat a tulajdonos nem jegyezte fel, akkor abban a cellában „NA” érték szerepel.)
3. A G2:G433 tartomány celláiban számítsa ki a tankolások adatai alapján, hogy mennyi volt az autó benzinfogyasztása 100 kilométerenként! (Feltételezheti, hogy az autót mindig teletankolták.) A kapott értéket két tizedesjegyre kerekített formátumban jelenítse meg!
A fogyasztást 100 km-enként úgy tudjuk kiszámítani, hogy a tankolt litert elosszuk a megtett távolsággal és osszuk 100-zal.
Ez alapján a képlet:
=C2/B2*100
Nem kéri, hogy képlet alapján legyen 2 tizedesjegy, ezért kézzel csökkentsük:
Kezdőlap - Szám - Tizedesjegyek csökkentése.
Ha kész, akkor a jobb alsó sarkon levő négyzet segítségével másoljuk végig a képletet.
Eredmény: