Drónreptetés 2. MARADÉK
Drónreptetés 2. - MARADÉK
A robotikaszakkör diákjai egy drónt építettek, amely a repülési adatokat is rögzíti. A drón minden másodpercben eltárolja, hogy milyen magasan repül, és az előző irányhoz képest mennyit fordul. Az Ön feladata a mért értékek feldolgozása táblázatkezelő program felhasználásával.
A drón irányát egy olyan iránytű alapján adjuk meg, amelyben a beosztások egész fokonként vannak. A 0 fok észak, 90 fok kelet, 180 fok dél és 270 fok nyugat. A drón felszálláskor automatikusan észak felé fordul, vagyis az iránya ekkor 0 fok lesz. Ezután kezdi rögzíteni az adatokat.
2. A D1-es cellába írja (vagy a szoveg.txt állományból másolja) be az "Irány (fok)" szöveget, a D2-es cellába pedig a 0 értéket! A D3:D201 tartomány celláiban másolható képlet segítségével határozza meg, hogy az adott másodpercben fokban megadva melyik irányba néz a drón! Ezt az 1 másodperccel korábbi irány szöge, valamint az azóta történt elfordulás szögéből számíthatja ki. Ügyeljen arra, hogy az irány 0 és 359 közti pozitív egész szám lehet!
Elkezd körbe forogni a drón. Figyeljünk arra, hogy egy kör 360 fok. Tudjuk, hogy 0 fokról indulunk (0 fok=360 fok, és az elfordulás szögét is megadták minden másodpercben. Ahhoz, hogy ne lépjük túl a 360-at, a MARADÉK függvényt fogjuk használni. A függvény eredményének előjele megegyezik az osztó előjelével. Tehát az osztó pozitív, az eredmény is pozitív lesz.
Egy szám osztásánál eredményül a maradékot adja.
=MARADÉK(szám;osztó)
Ez azt jelenti, hogy minden másodpercben meg tudjuk határozni, hogy éppen hány fokon áll a drón a kiindulási helyéhez képest. 0-ról indul, 1 másodperc múlva 4 fokot fordul, így a kiinduláshoz képest 4 fok elfordulást tett meg. MARADÉK függvény kiszámolja nekünk, hogy 0+4=4 osztom 360, az 0 maradék 4, tehát 4 fokon áll most.
=MARADÉK(D2+C3;360)
Ha elérjük a 359 fokot, akkor nem 370, hanem ismét 10 fokon fog állni a drón a kiindulási ponthoz viszonyítva.
A kijelölt cella jobb alsó sarkában levő négyzetre duplán kattintva a képlet hiba nélkül másolható.